Darmowa stron internetowa plusy i minusy

Strona internetowa to w dzisiejszych czasach obowiązkowa wizytówka każdej firmy. Obecnie Internet to największe i najpopularniejsze źródło informacji, z którego chętnie korzysta każdego dnia wiele milionów osób na całym świecie. Jest to zatem idealne miejsce do podzielenia się z czytelnikami swoimi pasjami oraz zaprezentowania oferty własnej firmy, a do tego niezbędna jest profesjonalna strona internetowa.

W zależności od potrzeb i profilu działalności mamy do wyboru różne typy stron internetowych takie jak strony wizytówki, sklepy internetowe, blogi czy fora. Cenniki wykonania stron wahają się w zależności od wielkości strony, zaawansowania, nowinek technicznych i innych czynników. Na rynku istnieją firmy i platformy, które oferują wykonanie strony internetowej za darmo. Czym jest darmowa strona internetowa? Jakie są plusy i minusy stron za darmo? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest darmowa strona internetowa

Darmowa strona internetowa to nic innego jak strona, za którą (teoretycznie) nie zapłacimy ani grosza. Do wykonania takiej strony internetowej zwykle wykorzystuje się darmowe platformy, które można w łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb. Najpopularniejszym przykładem platformy, gdzie otrzymamy stronę internetową za darmo jest WordPress.com. Wtedy witryna zwykle utrzymywana jest na darmowej subdomenie, która może wyglądać tak:

  • darmowastrona.wordpress.com
  • stronazadarmo.wordpress.com
  • twojastronazadarmo.wordpress.com

Zakladanie darmowego konta na WordPress.com

Innym sposobem na stronę www za free jest stworzenie jej we własnym zakresie na przykład w html-u. Na rynku dostępnych jest wiele kreatorów stron html, które można znaleźć w wyszukiwarce Google. Przygotowanie ładnej i nowoczesnej strony zajmuje jednak wiele czasu i niezbędnej wiedzy (na zdobycie której także trzeba poświęcić długie godziny).  Należy pamiętać, że przygotowanie strony to jeden z elementów układanki, kolejnymi są szybki hosting, na którym umieścimy pliki naszej witryny oraz domena internetowa, czyli nazwa pod jaką będziemy się wyświetlać w Internecie.

Jednak najczęsciej wybieranym sposobem samodzielnego tworzenia stron jest wykorzystanie platformy WordPress.org i zainstalowanie WordPressa na własnej stronie www. Jest to stosunkowo prosta i szybka metoda, która w przeciwieństwie do wielu kreatorów stron pozostawi nam mnóstwo możliwości edycji strony w przyszłości. Kompleksowy poradnik jak zrobić stronę na WordPress znajdziesz pod adresem: stworzycstrone.pl.

Darmowa strona internetowa dla firmy z własną domeną

Rejestratorzy domen – aby zachęcić klientów – do swojej oferty świadczą usługę rejestracji nazw domeny za darmo na pewien okres czasu, zwykle jest to jeden rok. Dzięki temu możemy mieć za darmo domenę, pod którą stworzymy stronę własnej firmy. Warto jednak przed skorzystaniem z promocji dokładnie zapoznać się z regulaminem. Nieuczciwe firmy potrafią stosować kruczki, które obligują do przedłużenia domeny po roku w znacznie wyższych cenach niż przyjęte stawki rynkowe. Jeśli nie zdecydujemy się przedłużyć domeny jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary.

Korzystając z domen na rok za darmo pozostaje nam tylko znalezienie hostingu, który zapewni odpowiednie parametry potrzebne do obsługi naszej strony internetowej.  Dostawcy usług hostingowych również udostępnią nam na kilka dni zasoby własnych serwerów, abyśmy mogli przetestować ich działanie.

Jak i gdzie najlepiej założyć darmową stronę internetową

W sieci istnieje wiele platform i kreatorów, które pozwalają założyć stronę internetową zupełnie za darmo. Można je znaleźć w wyszukiwarce Google wpisując wyrażenia takie jak: „załóż darmowego bloga” „załóż darmową stronę”, „zakładanie darmowej strony internetowej” czy „strona internetowa za darmo”. Niektóre z nich oparte są o ten sam system zarządzania treścią, a różnią się wyłącznie domeną w jakiej oferują usługę i jej parametrami. CMS WordPress posiada rozszerzenie multisite, które umożliwia tworzenie kolejnych stron w subdomenach. Inne popularne darmowe platformy to:

Wix.com

Wix to darmowa platforma, do której otrzymujemy dostęp zaraz po zarejestrowaniu się. Platforma dzięki wbudowanym algorytmom może wykonać dla nas stronę sama, musimy wyłącznie odpowiedzieć na kilka krótkich pytań. Drugą możliwością jest dostosowanie dostępnych szablonów we własnym zakresie za pomocą kreatora typu przeciągnij i upuść.  Trzeba przyznać, że jest to bardzo intuicyjne narzędzie, z obsługa którego poradzi sobie nawet średnio zaawansowany użytkownik.

darmowy edytor wix

Blogger.com

To darmowy serwis blogowy stworzony już w 1999 roku przez Pyra Labsa. W 2003 platforma została przejęta przez Google i do dziś jest rozwijana przez giganta z doliny krzemowej. Blogger posiada synchronizację z serwisem Picassa Web Album, który odpowiada za przechowywanie plików graficznych. Blogi użytkowników korzystających z platformy blogger zwykle widoczne są w domenie blogspot.com

Do obsługi bloggera potrzebne nam będzie konto Google. System posiada najważniejsze wbudowane wszystkie niezbędne do założenia darmowej strony moduły, a do wyboru mamy kilkadziesiąt dostępnych układów i szablonów. Dzięki statystykom możemy śledzić popularność strony i ilość użytkowników, którzy czytają nasze posty. Ponadto warto wspomnieć o podstawowych ustawienaich SEO, które możemy ustawić z poziomu kokpitu.

Blogi.pl

Blogi.pl to polska platforma, która dostarcza darmowe strony internetowe w subdomenie. Po zarejestrowaniu się na platformie możemy wybrać adres pod jakim będzie wyświetlać się nasza strona internetowa oraz ustawić kilka innych funkcji takich jak wyświetlanie komentarzy czy aktywowanie księgi gości. Panel platformy jest dosyć prozaiczny i łatwy w obsłudze, a do wyboru mamy kilka darmowych szablonów.

Darmowa strona internetowa – plusy

Strona internetowa za darmo może okazać się dobrym początkiem przygody z tworzeniem i projektowaniem stron internetowych lub pełnić tymczasową funkcję. Do najważniejszych zalet darmowych stron należy na pewno cena. Nie musimy ponosić na start żadnych opłat związanych ze stworzeniem strony, domenami czy hostingiem.

Ponadto intuicyjne kreatory, które zapewniają darmowe platformy pozwalają na szybką realizację wedle możliwości, które udostępniają. Nie musimy posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy związanej z pisaniem kodu, rejestrowaniem domen internetowych czy działaniem hostingu. Na start otrzymujemy darmową subdomenę i hosting, a jedyne co nas interesuje to stworzenie strony na jednym z dostępnych szablonów dostosowanej do naszych potrzeb.

Darmowa strona internetowa nie wymaga, poza tym specjalnego zaangażowania, nawet jeśli po jakimś czasie znudzi nam się nasz projekt i nie będziemy go chcieli rozwijać możemy go porzucić bez jakichkolwiek kosztów.

Kolejnym plusem darmowej strony z reguły jest również jej dostosowanie do różnych urządzeń, dzięki czemu nasze witryny będą wyświetlać się prawidłowo zarówno na smartfonach, tabletach jak i komputerach stacjonarnych.

Plusy darmowych stron www

Darmowa strona internetowa – minusy

Kiedy słyszymy słowo darmowa od razu powinna zaświecić nam się lampka – jaki interes ma ktoś kto udostępnia nam swoje zasoby za darmo? Przecież utrzymanie domen i hostingu oraz działania marketingowe to nie małe koszty jakie musi ponieść. Oczywiście w tym wypadku jest podobnie i tak naprawdę otrzymujemy stronę za darmo jedynie pozornie i wiąże się to z pewnymi wymogami i ograniczeniami. Darmowa strona www posiada swoje wady i trzeba mieć tego pełną świadomość.

Przede wszystkim darmowa strona na subdomenie wygląda nieprofesjonalnie. Nie wzbudzimy zaufania w potencjalnych klientach, kiedy nasza strona będzie postawiona na darmowej platformie. Nie będziemy mogli skorzystać z poczty we własnej domenie co jest dodatkowym czynnikiem działającym in minus i nie tworzy dobrego wizerunku naszej firmy.

Warto wspomnieć o ograniczeniach związanych z parametrami hostingu. Już te płatne rozwiązanie posiadają pewne obostrzenia związane z pojemnością dysku i limitem transferu. Firmy oferujące darmowe rozwiązanie ze względu na ograniczenie kosztów tym bardziej nie mogą pozwolić sobie na nielimitowane parametry. Każdy usługodawca posiada zwykle wydzieloną cześć zasobów, który może przeznaczyć dla jednego konta, a po przekroczeniu której zablokuje nam dostęp lub zaproponuje płatne podwyższenie limitów.

Tworząc darmową stronę jesteśmy ponadto ograniczeni możliwościami kreatora lub szablonami, które można edytować wyłącznie w pewnym zakresie. Nie mamy więc możliwości wdrożenia wszystkich funkcji których byśmy potrzebowali, a część z nich dostępna jest dopiero po wykupieniu pakietu premium. W przeciwieństwie do płatnej strony nie mamy również pełnej kontroli nad ustawieniami SEO, nie możemy edytować plików .htaccess czy robots.txt. To bardzo utrudnia pozycjonowanie strony i dalsze działania marketingowe w wyszukiwarkach.

Decydując się na założenie darmowej strony musimy liczyć się z tym, że platforma udostępniająca nam swoje zasoby musi pokrywać opłaty. Będziemy więc musieli liczyć się z tym, że użytkownikom, którzy wejdą na naszą witrynę będą wyskakiwać banery z reklamami, które zwykle ciężko zamknąć i które mocno denerwują czytelników.

Najważniejszym minusem darmowych stron jest jednak fakt, że w każdej chwili mogą one zniknąć z Internetu i cała nasza praca, którą poświęciliśmy na rozwój witryny poszła na marne, a danych nie da się już odzyskać i trzeba zaczynać wszystko od nowa.

Darmowe platformy a zaplecze SEO

Darmowe platformy i hostingi na jakich można zakładać strony internetowe właściwie od początku swojego istnienia były wykorzystywane przez osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron internetowych do tworzenia zaplecza SEO. Zaplecze SEO to strony wspierające, które są wykorzystywane w celu zdobycia linków pozycjonujących – linkbuildingu.   Kiedyś łatwe do przeskalowania darmowe strony tworzone na platformach web 2.0 czy bezpłatnych hostingach były chętnie wykorzystywane do tworzenia zaplecza pozycjonującego, ponieważ przynosiły dobre rezultaty w wyszukiwarkach. Dziś dobre zaplecze SEO wymaga dużo pracy i powinno generować ruch użytkowników, niemniej część firm dalej wykorzystuje tego typu rozwiązania w swoich działaniach pozycjonujących.

Dla kogo darmowa strona internetowa będzie ok

Dla kogo przyda sie darmowa strona

Darmowa witryna będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają szczególnych wymagań co do wyglądu i funkcjonalności własnej strony.  Posiadający liczne ograniczenia kreatory i mnóstwo reklam nie pozwalają na zbudowanie zachęcającej strony. Osoba, która zaczyna swoją przygodę z Internetem i chce dosyć szybko i małym nakładem sił stworzyć własną witrynę, bez przywiązywania się do jej zawartości, jak najbardziej może skorzystać z dostępnych możliwości.

Beneficjentem darmowych rozwiązań zdecydowanie nie powinny być firmy, którym zależy na profesjonalnym wizerunku w internecie i zdobywaniu nowych klientów online.  Klienci są coraz bardziej świadomi i zostawią własne pieniądze tylko w firmie, która wzbudzi ich zaufanie i cieszy się dobrą opinią. Darmowe rozwiązania na pewno nie są dobrym krokiem w budowaniu pozytywnego odbioru w sieci.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.